Hopp til innholdet

Eika Utbytte

Fondet er et aksjefond som hovedsakelig investerer i solide nordiske selskaper. Selskapene kjennetegnes ved at de har forventet kapasitet til å dele overskudd til sine aksjonærer ved utbetaling av utbytte og kjøpe tilbake egne aksjer i selskapet.

Mann på tur ser på mobilen

Månedsrapport for Eika Utbytte

Eika Kapitalforvaltning lanserte 6.oktober sitt nye aksjefond Eika Utbytte, og fondet steg med 1,8 % i oktober. Eika Utbytte er et nordisk fokusert aksjefond som investerer i modne selskaper med høy kvalitet og en forventning om attraktiv direkteavkastning i form av god kapasitet til å betale utbytte til sine eiere eller tilbakekjøp av egne aksjer. Det globale aksjemarkedet målt med MSCI verdensindeksen i USD steg med 2,0 % i oktober.

Aksjemarkedet i oktober var preget av forventninger om de-eskalering av handelskonflikten mellom USA og Kina i forkant av presidentmøtet mellom USAs og Kinas president, rentemøte til den amerikanske sentralbanken, og selskapsrapportering for tredje kvartal. I Norden bar aksjemarkedet preg av resultatsesongen, og rapportene for tredje kvartal har generelt vært gode på bred basis med unntak av Norge. Både Sverige og Finland, de noe mer vekstsensitive markedene i Norden, har levert kvartalstall godt over analytikernes forventninger. Dette har også preget de store forskjellene i markedsavkastningen i Norden. Norge var relativt svake med en nedgang på -2,6 % mens Sverige steg med 4 % og Finland med hele 9,9 %.       

Status

I oktober holdt den amerikanske sentralbanken nytt rentemøte og det var priset inn et nytt rentekutt på 0,25 % etter det første kuttet på 0,2 5% i august. Aksjemarkedet har forventet flere rentekutt i USA mot slutten av året. Selv om rentekuttet i oktober var forventet så bar kommentarene fra sentralbanksjefen Jerome Powell preg av at et nytt rentekutt i desember ikke er like sikkert som før. Sannsynligheten for et nytt kutt i desember har nå falt fra ca. 95 % til 62 %. Denne endringen la en demper på aksjemarkedet mot slutten av oktober og overskygget positive resultater for tredje kvartal. Ved utgangen av oktober hadde nær 70 % (317) av selskapene i den brede S&P500-indeksen rapportert resultatene sine, og ifølge investeringsbanken Goldman Sachs var forholdet mellom høyere og lavere enn ventet det sterkeste siden Covid perioden i 2020-21. Mens 64 % av selskapene har levert over forventninger har 10 % levert under. Resultatet er at inntjeningsforventningene for 2026 skal justeres litt opp. For de nordiske selskapene har resultatperioden også vært preget av resultater som er bedre enn analytikerne har estimert. Vi legger spesielt merke til at selskapene i Norden rapporterer om at både driftsresultat og nye ordre er noe bedre enn ventet. Dette skal også i sum løfte inntjeningsestimatene noe for 2026. Flere av de nordiske selskapene med bred europeisk eksponering fremhever også en generell bedring i Europa i tredje kvartal. Vi mener dette er gode signaler for konjunkturutviklingen inn i 2026. I sum er vi av den oppfatning at aksjemarkedet fremover vil fortsatt kunne utvikle seg positivt. For Eika Utbytte har vi etablert en strategi om å holde en portefølje av selskaper med høy kvalitet og god utviklingstrend for fremtidig inntjening, samt god bæreevne av kontantstrømmen til selskapet til å betale utbytte, kjøpe tilbake egne aksjer, og investere for fremtidig vekst.

Resultater

Fondets beste bidragsytere i oktober var det finske kraftselskapet Fortum. Aksjeprisen steg 19,6 % målt i norske kroner i forbindelse med rapportering av tredje kvartal. Fortum blir oppfattet av investorer som et spill på trenden med investeringer i datasenter. Norden som region kan tilby ren og attrakt prising på kraftkontrakter og det forventes at regionen vil se betydelige investeringer i datasenter, og Fortum er en av de største kraftselskapene i Norden. Den finske storbanken Nordea var fondets neste beste bidragsyter med en kursoppgang på 5,5 %. Vi har benyttet kursoppgangen i Fortum til å redusere posisjonen og reinvestere i andre attraktive utbytteselskaper.

Det svenske selskapet Autoliv som er verdens ledende selskap på sikkerhetsutstyr til bil, slik som airbags, bidro på den svake siden med en nedgang på 4,6 % målt i norske kroner gjennom måneden. Noe svakere tredje kvartal enn markedet forventet bidro til den svake utviklingen. Vi mener fortsatt selskapet er underpriset i forhold til underliggende verdier og inntjeningsvekst, samt at selskapet har en svært attraktiv direkteavkastning i form av både utbytte og tilbakekjøp av egne aksjer.

 

 

*) Hittil i år i Markedskommentar fra forvalter tilsvarer siste dag i forrige måned.

 

Viktig informasjon

Innholdet på disse sidene er markedsføring og må ikke oppfattes som personlig rådgivning. Det er kun våre autoriserte rådgivere som kan gi personlig rådgivning. Hvis du ønsker rådgivning fra en av rådgiverne våre kan du booke møte her.

Historisk avkastning er ingen garanti for fremtidig avkastning. Fremtidig avkastning vil blant annet avhenge av markedsutviklingen, forvalterens dyktighet, fondets risikoprofil og forvaltningshonorar. Avkastningen kan bli negativ som følge av kurstap. Det er knyttet risiko til investeringer i fondet på grunn av markedsbevegelser, utvikling i valuta, rentenivåer, konjunkturer, bransje- og selskapsspesifikke forhold. Før tegning oppfordres det til å lese fondenes nøkkelinformasjon og prospekt.

Informasjon om fondenes investeringsmandat og risiko finner du i det enkelte fonds prospekt og nøkkelinformasjon som er tilgjengelig på våre nettsider. 
Oversikt om fondenes kostnader finner du her.